ביטוח בית משותף

ביטוח דירה הוא ביטוח חשוב שאנשים רבים רוכשים. ביטוח דירה מגן על נזקים שעלולים לקרות, על בעיות שעלולות להתעורר ועל גורמים נוספים. ביטוחי דירה נחלקים לשני חלקים- ביטוח של החלק החיצוני של הבית- מה שנקרא ביטוח מבנה, וביטוח תכולה- שכולל את כל מה שבתוך הבית- הרהיטים, המכשירים החשמליים ועוד. כשמדובר בבית פרטי הכול ברור ומובן, אך מה עושים כשמתגוררים בבית משותף? בדירה שהיא חלק מבניין? איך מתבצע ביטוח המבנה במקרה כזה?

מדוע צריך ביטוח בית משותף?

בית דירות, או בית משותף, מוגדר ברוב פוליסות הביטוח כבית מגורים שבו לפחות שתי דירות או יותר. בבתים משותפים, יש סיכונים שונים לרכוש המשותף- למעליות, לחדרי המדרגות, למקלטים או לממ"דים, לשטחים ציבוריים נוספים- חדר כושר, חדר כביסה, ברכת שחייה, חניית הבית ועוד. כל אלו הם שטחים ציבוריים, ויש למצוא פתרון עבור הביטוח שלהם. כמו כן, יש למצוא פתרון למקרה שבו לבניין כולו נגרם נזק כבד, ואין אפשרות להחזיר אותו למצב תקין. במקרה כזה, הדיירים אמנם יקבלו ביטוח, אך לא יוכלו לבנות מחדש את הדירה, כיוון שיכול להיות שלדיירים אחרים לא יהיה ביטוח ולכן הם לא יוכלו להיות חלק מהקמתו מחדש של הבניין.

למקרים כאלו, מגיע לפתרון ביטוח בית משותף. ביטוח בית משותף ניתן לרכוש דרך חברות הביטוח השונות, וחשוב למצוא פוליסה מתאימה, שתתאים ככל האפשר לכל הדיירים וגם לנכס המדובר. ישנן גרסאות שונות לביטוח בית משותף. ניתן לרכוש פוליסה שכוללת רק את החלקים המשותפים שבבית- כלומר כל אותם שטחים משותפים שציינו קודם לכן, או פוליסה מורחבת יותר, שבה גם הדירות נכללות בביטוח. כדי לרכוש פוליסה מורכבת, צריכים רוב הדיירים להסכים להיות חלק מהביטוח, ולרוב נדרש רוב של 60 אחוזים מדיירי הבניין.

מה כולל ביטוח בית משותף?

ביטוח בית משותף מכסה נזקים רבים- נזקי אש, נזקי צנרת, נזקי שיטפון, נזקים כתוצאה מרעידת אדמה, ונזקים שנגרמו בזדון- מפריצה או מניסיון פריצה. כמו כן, הביטוח כולל ביטוחים נלווים שונים- ביטוח צד גימל, ביטוח הנדסי למעליות, ביטוחים משפטיים ועוד. אם רוכשים ביטוח בית משותף רק לחלקים המשותפים- במקרה של נזק יכול להיווצר מצב שבו התביעות האישיות של כל דייר לא יתאימו האחת לשנייה ואף ייווצר מצב של תביעות צולבות. לכן כדאי לתאם עמדות ותביעות מראש. אם נגרם נזק בכמה דירות, אך התחיל באזור משותף, ייתכן שכל חברת ביטוח תנסה לתבוע דייר אחר כאחראי על הנזקים.

לכן פעמים רבות ממליצים לכל הדיירים להגיע להחלטה משותפת ולבחור בביטוח בית משותף יחד, בפוליסה אחת בחברת ביטוח יחידה שתגן על כולם, ובה לבטח הן את השטחים המשותפים והן את הדירות האישיות. ועד הבית של הבניין יכול לפנות לחברות ביטוח שונות, ולבקש הצעות מחיר לביטוח בית משותף. חשוב ליידע את חברת הביטוח על כל הפרטים בנוגע לבניין, על תכולתו, המפרט שלו, על כל השטחים המשותפים והשימוש שלהם ועוד. כך תוכלו לקבל פוליסה מתאימה ומקצועית ככל האפשר.