ביטוח רעידות אדמה

ביטוח רעידות אדמה אינו חובה וניתן להסיר אותו מרשימת סעיפי הכיסוי בעת רכישת ביטוח דירה. חשוב לדעת כי מדינת ישראל אינה מחויבת לפצות את אזרחי המדינה במקרה בו יגרם נזק לרכושם מפאת רעידת אדמה. מומחים רבים טוענים כי רעידת אדמה חזקה בישראל היא רק עניים של זמן ולכן מומלץ לרכוש ביטוח רעידות אדמה. לא ניתן לדעת מתי תחול רעידת אדמה בישראל אך ביטוח יעניק כיסוי לנזקי הרכוש ובהתאם לפוליסה הנרכשת הביטוח יכול לפצות גם נזקים הנגרמים לצד שלישי או פיצוי בגין אובדן הכנסה במקרה של עסקים.

מייקר את הפוליסה
חברות הביטוח נוהגות לנצל את סעיף רעידות האדמה בביטוח דירות ומייקרות את ביטוח הדירה, לכן, רבים לוקחים סיכון ומבקשים להסיר את סעיף הכיסוי בגין נזקי רעידות אדמה. מומחים טוענים כי רעידת אדמה חזקה היא רק עניין של זמן ולכן חשוב שלא להסיר את הסעיף החשוב מפוליסת ביטוח הדירה. כאשר רוכשים ביטוח דירה לרוב סעיף ביטוח רעידות אדמה מופיע בפוליסה ורק לבקשת המבוטח ניתן להסיר סעיף זה. החוק בישראל קובע כי על המבוטח לחתום על מסמך המאשר את בקשתו. מדיניות הממשלה היא לדאוג כי מבוטחים יבטחו עצמם נגד רעידות אדמה והממשלה מרחיבה בשנים האחרונות את תוכנית תמ"א 38 שתפקידה לדאוג לחיזוק מבנים ישנים וכך להתכונן ליום בו תחול רעידת אדמה חזקה.

ראש שקט
ביטוח רעידות אדמה מעניק ראש שקט למבוטח. אמנם כרגע השבר הסורי אפריקאי שקט אך ממדידות שעורכים רואים כי יש תנועה של מספר מ"מ בשנה. ההיסטוריה מלמדת כי קרו רעידות אדמה חזקות בעבר ולכן יש חשיבות רבה לדאוג לביטוח למרות ייקור פוליסת הביטוח. ביטוח רעידות אדמה מעניק ראש שקט וידיעה כי נזקים שייגרמו לנכס יכוסו. חשוב לבדוק את סעיפי הפוליסה הנוגעים לרעידות אדמה ולקרוא האם הביטוח מכסה גם נזקים לתכולה והאם המבוטח זוכה לכיסוי בגין תביעות צד שלישי.

דמי השתתפות עצמית
ביטוח רעידות אדמה מעלה את דמי ההשתתפות העצמית לכן יש מבוטחים המעדיפים להעלות את עלות הפרמיה ולהפחית את דמי ההשתתפות העצמית בעוד אחרים מעדיפים לקחת סיכון ולהעלות את דמי ההשתתפות העצמית וכך להפחית את עלות הפוליסה הגבוהה. כאשר בעל דירה בבית משותף רוכש ביטוח רעידות אדמה עליו לשים לב מהו גובה דמי ההשתתפות העצמית ומה קורה במקרה בו לדיירים אחרים בבניין אין ביטוח רעידות אדמה. דמי ההשתתפות העצמית מחושבים בין 2- 15% מסכום הביטוח הכללי לרכוש.

ביטוח רעידות אדמה לעסק
בעלי עסקים רבים נוהגים להמעיט בערך ביטוח רעידות אדמה אך חשוב כי ירכשו ביטוח זה למרות ייקור הפוליסה. בעלי עסקים רבים לא יוכלו לשקם את העסק ללא ביטוח שיעניק להם כיסוי וכך יוכלו לחדש את מבנה העסק ולהצטייד מחדש במכונות או כל ציוד אחר  הנדרש לפעילות תקינה של העסק (מחשבים, ציוד משרדי ועוד). בביטוח רעידות אדמה עסקי נהוג לחשב 10% מסכום הביטוח הכולל כדמי השתתפות עצמית.